I RAFAKO Półmaraton Racibórz – biegniemy dla Magdy

I RAFAKO Półmaraton Racibórz, który odbył się 30 sierpnia w Raciborzu był nie tylko bardzo ciekawą imprezę sportową, ale także wydarzeniem zorganizowanym w szczytnym celu. Na linii startu, obok amatorów biegów dystansowych ustawili się również członkowie Fundacji Spartanie Dzieciom, czyli największej grupy biegaczy w Polsce, która poprzez swój udział w takich przedsięwzięciach pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Tym razem pobiegliśmy dla 15- letniej Magdaleny Główki z Raciborza, chorej na 4-kończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Razem zebraliśmy 12 tysięcy!

SPARTANIE POBIEGLI DLA MAGDY Z RACIBORZA

Madzia Główka ma 15-lat, urodziła się z 4-kończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Dziewczynka nie mówi, ale wszystko słyszy i rozumie. Nie chodzi, nie potrafi samodzielnie funkcjonować, jednak jej umysł jest całkowicie sprawny. Z otoczeniem kontaktuje się za pomocą mimiki twarzy. Udaje się to dzięki intensywnej rehabilitacji, zaangażowaniu i determinacji rodziców oraz ogromowi pozytywnej energii płynącej z otoczenia najbliższych. Jej rodzice – Ewa i Bartosz Główka – dokonują wszelkich starań, aby ich córce niczego nie zabrakło, dbają o jej leczenie, rehabilitację oraz edukację. – Magda ma indywidualny tok nauczania, który bardzo lubi. Czasem nawet odwiedza szkołę, do której jest zapisana i mimo, że nie uczęszcza tam na co dzień, szybko się aklimatyzuje, bo lubi przebywać wśród ludzi – opowiada mama Madzi, Ewa Główka.
Z opieką nad chorą córką rodzice radzą sobie doskonale. Jednak, aby zapewnić Madzi profesjonalną rehabilitację potrzebne są pieniądze, a pozyskanie ich jest coraz trudniejsze. Bartosz Główka, pracownik biura technologicznego w RAFAKO S.A., zapewnia, że zawsze może liczyć na wsparcie zarządu firmy, w której pracuje. Ewa Główka nie pracuje zawodowo, ponieważ zajmuje się Madzią, ale założyła blog, gdzie opisuje chwile spędzane z Magdą, a przy okazji prosi o przekazanie 1% podatku na leczenie swojej córeczki. – Nie wstydzimy się prosić o pieniądze. Robimy to dla dobra naszego dziecka. Bardzo się staramy, ale sami nie jesteśmy w stanie opłacić wszystkich kosztów leczenia, rehabilitacji, niezbędnych sprzętów. Szukamy wsparcia wszędzie, gdzie się da – przyznaje Bartosz Główka, tata 15-letniej Magdy.
Obecnie Magda potrzebuje specjalistycznych pasów samochodowych dla osób niepełnosprawnych oraz środków finansowych na kolejny obóz rehabilitacyjny. I właśnie na te cele biegacze z Fundacji Spartanie Dzieciom będą zbierać pieniądze podczas I Rafako Półmaraton Racibórz.
Spartanie Dzieciom to największa w Polsce charytatywna grupa biegowa. Swoją nazwą nawiązują do wydarzeń z czasów starożytnych, do bitwy pod Maratonem, gdzie wojska ateńskie starły się z wielokrotnie większymi siłami Persów. Jak głosi legenda wiadomość o zwycięstwie Greków i nadejściu Persów przyniósł posłaniec, który pokonał dystans spod Maratonu do Aten na własnych nogach, po czym zmarł z wycieńczenia. W czasach nowożytnych maraton to nazwa najdłuższego biegu ulicznego, wynoszący 42 km 195 metrów. Starożytni Spartanie spóźnili się z pomocą. – 2500 lat po tych wydarzeniach chcemy dać im kolejną szansę. Chcemy, aby tym razem zdążyli pomóc i żeby stało się to regułą. Pragniemy, aby biegowi Spartanie swoją postawą na trasie uhonorowali wysiłek i heroiczną walkę niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodziców o normalne funkcjonowanie w społeczeństwie – mówi Michał Leśniewski, lider grupy i prezes zarządu Fundacji Spartanie Dzieciom, który sam jest biegaczem, na swoim koncie ma ukończone maratony, ale też wie, co znaczy opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem. – Od dziesięciu lat walczę z chorobą swojej córki, wiem czym jest wiara w lepsze jutro i nadzieja, że będzie lepiej. Każdego dnia doświadczam, jak ciężko jest w polskich warunkach żyć i radzić sobie z nietolerancją i brakiem wsparcia wychowując niepełnosprawne dziecko. Prowadzę ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych, widzę jak walczą każdego dnia o każdy krok w swoim życiu. Jako Spartanie pokazujemy im, że jesteśmy z nimi. Chcemy, aby dzięki naszej akcji jak najwięcej dzieci miało szansę powrotu do zdrowia! – dodaje M. Leśniewski.
Wraz ze Spartanami, ubranymi w charakterystyczne stroje starożytnych wojowników, pobiegnie pan Bartosz, tata Madzi. – Od zawsze lubiłem sport, przez wiele lat chodziłem do siłowni, jednak gdy urodziła się Magda nie miałem już tak wiele czasu. Trzeba było pracować, a po pracy zajmować się córką – przyznaje Bartosz Główka. Sport, aktywny wypoczynek jest dla rodziny bardzo ważny. Szymon, młodszy brat Magdy przez całą szkołę podstawową trenował pływanie, w dodatku dużo gra w piłkę nożną. Pan Bartosz również długo nie wytrzymał bez wysiłku fizycznego. – Prowadzę siedzący tryb pracy i nie wyobrażam sobie nie uprawiać sportu. Dużo moich kolegów z pracy biegało, więc postanowiłem się przyłączyć i razem z nimi, jeśli to tylko możliwe reprezentuję firmę RAFAKO S.A. w biegach ulicznych, maratonach. W końcu biegi to najprostsza forma aktywności fizycznej – przekonuje tata Magdy. Sama Magda lubi, gdy tata idzie na trening, bo często zabiera ją z sobą. – Można powiedzieć, że ćwiczymy razem. Gdy biegam na stadionie PWSZ, Magda przygląda się biegaczom z trybun. Widać, że jej się to podoba – dodaje pan Bartosz, który regularnie biega od 3 lat. W tym roku ukończył swój pierwszy półmaraton, a teraz przygotowuje się do wrześniowego maratonu w Warszawie.
Magda, mimo swojej niepełnosprawności, doskonale wie czego chce. – Najbardziej lubi krem czekoladowy Nutella. Mogłaby ją jeść na śniadanie, obiad i kolację, z chlebem, rogalikiem lub z bułeczką maślaną. Nutella jest też świetnym narzędziem logopedycznym. Niewielką jej ilość daję Madzi na podniebienie, próbując ją zjeść ćwiczy sobie język, policzki, żuchwę, zamykanie ust, prawidłowe połykanie i docierają do niej bodźce smakowe. No i o to chodzi, bo najważniejsze jest to, że taka forma ćwiczeń logopedycznych to przyjemne z pożytecznym i ogromna frajda dla Magdy – przekonuje pani Ewa.
Rodzice starają się, by Magda (w miarę możliwości) uczestniczyła w codziennym życiu rodziny; mama więc zabiera ją na zakupy, na które dziewczynka chętnie jeździ. Uwielbia spacery, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i na basenie. Szczególnie upodobała sobie niewielką miejscowość Chłopy nad Bałtykiem. – Raz w roku jeździmy tam na obóz rehabilitacyjny. Zawsze kiedy wracamy Madzia płacze z tęsknoty za morzem – opowiada pani Ewa.
Każdy dzień Magdy, a zarazem jej mamy, która przez cały czas się nią opiekuje, gdyż dziewczynka nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, wygląda bardzo podobnie. – Budzimy się o 6 rano, jemy śniadanie. Następnie Magda ma zajęcia szkolne z panią Anią, która regularnie nas odwiedza. Po lekcjach jemy obiad, potem pionizujemy Madzię w pionizatorze, którego zadaniem jest pomoc w funkcjonowaniu organizmu, m.in. wspomaganie pracy serca, płuc, nerek, układu kostnego, zapobiega powstawaniu odleżyn. Później robimy przerwę na podwieczorek i następuje rehabilitacja, kolacja oraz kąpiel. Mimo powtarzającej się rutyny i częstego zmęczenia, staramy się z życia czerpać to, co najlepsze, cieszyć się z małych rzeczy, bo tylko w taki sposób nabieramy siły i energii na kolejny dzień – podsumowuje Ewa Główka.
Raciborski półmaraton będzie okazją, by pomóc chorej Magdzie, ale przede wszystkim, by dodać pozytywnej energii jej rodzicom, tak bardzo potrzebnej im każdego dnia do walki o godne życie dla swojej córki.
Spartanie będą prowadzić zbiórkę pieniędzy podczas I RAFAKO Półmaraton Racibórz, czyli 30 sierpnia. – Do Raciborza przyjedziemy razem z naszymi dziećmi, które też będą kwestować na rzecz Magdy. Już od najmłodszych lat staramy się wpajać im ideę pomocy potrzebującym i przynosi to bardzo dobre efekty – mówi Daria Sępka, członkini zarządu Fundacji Spartanie Dzieciom.
Chętni aby pomóc Magdzie nie muszą czekać do 30 sierpnia, lecz mogą już przekazywać pieniądze na jej leczenie i rehabilitację na specjalne konto Fundacji: 61 1090 2590 0000 0001 2386 6541 (z dopiskiem RACIBÓRZ), które można znaleźć także na stronie www.spartaniedzieciom.org lub wrzucić datki do dwóch oficjalnych puszek przekazanych przez Spartan, dostępnych na początek w siedzibie RAFAKO S.A. oraz Urzędzie Miasta Racibórz. Informacja o kolejnych miejscach, gdzie pieniądze będą zbierane do specjalnych puszek będzie podawana na oficjalnym fanpage I RAFAKO Półmaraton Racibórz. Co więcej, na portalu allegro.pl Fundacja poprowadzi aukcję charytatywną 1. numeru startowego, z której dochód w całości zostanie przekazany na pomoc Magdzie. Licytacja ruszy 28 lipca i potrawa do 11 sierpnia br.

Autor: Justyna Korzeniak, Adventure Media