Spartanie pobiegną dla Magdy z Raciborza

  I RAFAKO Półmaraton Racibórz, który odbędzie się 30 sierpnia w Raciborzu zapowiada się nie tylko na bardzo ciekawą imprezę sportową, ale także będzie jej przyświecać szczytny cel. Na linii startu, obok amatorów biegów dystansowych ustawią się również członkowie Fundacji Spartanie Dzieciom, czyli największej grupy biegaczy w Polsce, która poprzez swój udział w takich przedsięwzięciach pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Tym razem pobiegną dla 15- letniej Magdaleny Główki z Raciborza, chorej na 4-kończynowe dziecięce porażenie mózgowe.

SPARTANIE POBIEGNĄ DLA MAGDY Z RACIBORZA

  Madzia Główka ma 15-lat, urodziła się z 4-kończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Dziewczynka nie mówi, ale wszystko słyszy i rozumie. Nie chodzi, nie potrafi samodzielnie funkcjonować, jednak jej umysł jest całkowicie sprawny. Z otoczeniem kontaktuje się za pomocą mimiki twarzy. Udaje się to dzięki intensywnej rehabilitacji, zaangażowaniu i determinacji rodziców oraz ogromowi pozytywnej energii płynącej z otoczenia najbliższych. Jej rodzice – Ewa i Bartosz Główka – dokonują wszelkich starań, aby ich córce niczego nie zabrakło, dbają o jej leczenie, rehabilitację oraz edukację. – Magda ma indywidualny tok nauczania, który bardzo lubi. Czasem nawet odwiedza szkołę, do której jest zapisana i mimo, że nie uczęszcza tam na co dzień, szybko się aklimatyzuje, bo lubi przebywać wśród ludzi – opowiada mama Madzi, Ewa Główka.
Z opieką nad chorą córką rodzice radzą sobie doskonale. Jednak, aby zapewnić Madzi profesjonalną rehabilitację potrzebne są pieniądze, a pozyskanie ich jest coraz trudniejsze. Bartosz Główka, pracownik biura technologicznego w RAFAKO S.A., zapewnia, że zawsze może liczyć na wsparcie zarządu firmy, w której pracuje. Ewa Główka nie pracuje zawodowo, ponieważ zajmuje się Madzią, ale założyła blog, gdzie opisuje chwile spędzane z Magdą, a przy okazji prosi o przekazanie 1% podatku na leczenie swojej córeczki. – Nie wstydzimy się prosić o pieniądze. Robimy to dla dobra naszego dziecka. Bardzo się staramy, ale sami nie jesteśmy w stanie opłacić wszystkich kosztów leczenia, rehabilitacji, niezbędnych sprzętów. Szukamy wsparcia wszędzie, gdzie się da – przyznaje Bartosz Główka, tata 15-letniej Magdy.
Obecnie Magda potrzebuje specjalistycznych pasów samochodowych dla osób niepełnosprawnych oraz środków finansowych na kolejny obóz rehabilitacyjny. I właśnie na te cele biegacze z Fundacji Spartanie Dzieciom będą zbierać pieniądze podczas I Rafako Półmaraton Racibórz.
Spartanie Dzieciom to największa w Polsce charytatywna grupa biegowa. Swoją nazwą nawiązują do wydarzeń z czasów starożytnych, do bitwy pod Maratonem, gdzie wojska ateńskie starły się z wielokrotnie większymi siłami Persów. Jak głosi legenda wiadomość o zwycięstwie Greków i nadejściu Persów przyniósł posłaniec, który pokonał dystans spod Maratonu do Aten na własnych nogach, po czym zmarł z wycieńczenia. W czasach nowożytnych maraton to nazwa najdłuższego biegu ulicznego, wynoszący 42 km 195 metrów. Starożytni Spartanie spóźnili się z pomocą. – 2500 lat po tych wydarzeniach chcemy dać im kolejną szansę. Chcemy, aby tym razem zdążyli pomóc i żeby stało się to regułą. Pragniemy, aby biegowi Spartanie swoją postawą na trasie uhonorowali wysiłek i heroiczną walkę niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodziców o normalne funkcjonowanie w społeczeństwie – mówi Michał Leśniewski, lider grupy i prezes zarządu Fundacji Spartanie Dzieciom, który sam jest biegaczem, na swoim koncie ma ukończone maratony, ale też wie, co znaczy opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem. – Od dziesięciu lat walczę z chorobą swojej córki, wiem czym jest wiara w lepsze jutro i nadzieja, że będzie lepiej. Każdego dnia doświadczam, jak ciężko jest w polskich warunkach żyć i radzić sobie z nietolerancją i brakiem wsparcia wychowując niepełnosprawne dziecko. Prowadzę ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych, widzę jak walczą każdego dnia o każdy krok w swoim życiu. Jako Spartanie pokazujemy im, że jesteśmy z nimi. Chcemy, aby dzięki naszej akcji jak najwięcej dzieci miało szansę powrotu do zdrowia! – dodaje M. Leśniewski.
Wraz ze Spartanami, ubranymi w charakterystyczne stroje starożytnych wojowników, pobiegnie pan Bartosz, tata Madzi. – Od zawsze lubiłem sport, przez wiele lat chodziłem do siłowni, jednak gdy urodziła się Magda nie miałem już tak wiele czasu. Trzeba było pracować, a po pracy zajmować się córką – przyznaje Bartosz Główka. Sport, aktywny wypoczynek jest dla rodziny bardzo ważny. Szymon, młodszy brat Magdy przez całą szkołę podstawową trenował pływanie, w dodatku dużo gra w piłkę nożną. Pan Bartosz również długo nie wytrzymał bez wysiłku fizycznego. – Prowadzę siedzący tryb pracy i nie wyobrażam sobie nie uprawiać sportu. Dużo moich kolegów z pracy biegało, więc postanowiłem się przyłączyć i razem z nimi, jeśli to tylko możliwe reprezentuję firmę RAFAKO S.A. w biegach ulicznych, maratonach. W końcu biegi to najprostsza forma aktywności fizycznej – przekonuje tata Magdy. Sama Magda lubi, gdy tata idzie na trening, bo często zabiera ją z sobą. – Można powiedzieć, że ćwiczymy razem. Gdy biegam na stadionie PWSZ, Magda przygląda się biegaczom z trybun. Widać, że jej się to podoba – dodaje pan Bartosz, który regularnie biega od 3 lat. W tym roku ukończył swój pierwszy półmaraton, a teraz przygotowuje się do wrześniowego maratonu w Warszawie.
Magda, mimo swojej niepełnosprawności, doskonale wie czego chce. – Najbardziej lubi krem czekoladowy Nutella. Mogłaby ją jeść na śniadanie, obiad i kolację, z chlebem, rogalikiem lub z bułeczką maślaną. Nutella jest też świetnym narzędziem logopedycznym. Niewielką jej ilość daję Madzi na podniebienie, próbując ją zjeść ćwiczy sobie język, policzki, żuchwę, zamykanie ust, prawidłowe połykanie i docierają do niej bodźce smakowe. No i o to chodzi, bo najważniejsze jest to, że taka forma ćwiczeń logopedycznych to przyjemne z pożytecznym i ogromna frajda dla Magdy – przekonuje pani Ewa.
Rodzice starają się, by Magda (w miarę możliwości) uczestniczyła w codziennym życiu rodziny; mama więc zabiera ją na zakupy, na które dziewczynka chętnie jeździ. Uwielbia spacery, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i na basenie. Szczególnie upodobała sobie niewielką miejscowość Chłopy nad Bałtykiem. – Raz w roku jeździmy tam na obóz rehabilitacyjny. Zawsze kiedy wracamy Madzia płacze z tęsknoty za morzem – opowiada pani Ewa.
Każdy dzień Magdy, a zarazem jej mamy, która przez cały czas się nią opiekuje, gdyż dziewczynka nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, wygląda bardzo podobnie. – Budzimy się o 6 rano, jemy śniadanie. Następnie Magda ma zajęcia szkolne z panią Anią, która regularnie nas odwiedza. Po lekcjach jemy obiad, potem pionizujemy Madzię w pionizatorze, którego zadaniem jest pomoc w funkcjonowaniu organizmu, m.in. wspomaganie pracy serca, płuc, nerek, układu kostnego, zapobiega powstawaniu odleżyn. Później robimy przerwę na podwieczorek i następuje rehabilitacja, kolacja oraz kąpiel. Mimo powtarzającej się rutyny i częstego zmęczenia, staramy się z życia czerpać to, co najlepsze, cieszyć się z małych rzeczy, bo tylko w taki sposób nabieramy siły i energii na kolejny dzień – podsumowuje Ewa Główka.
Raciborski półmaraton będzie okazją, by pomóc chorej Magdzie, ale przede wszystkim, by dodać pozytywnej energii jej rodzicom, tak bardzo potrzebnej im każdego dnia do walki o godne życie dla swojej córki.
Spartanie będą prowadzić zbiórkę pieniędzy podczas I RAFAKO Półmaraton Racibórz, czyli 30 sierpnia. – Do Raciborza przyjedziemy razem z naszymi dziećmi, które też będą kwestować na rzecz Magdy. Już od najmłodszych lat staramy się wpajać im ideę pomocy potrzebującym i przynosi to bardzo dobre efekty – mówi Daria Sępka, członkini zarządu Fundacji Spartanie Dzieciom.
Chętni aby pomóc Magdzie nie muszą czekać do 30 sierpnia, lecz mogą już przekazywać pieniądze na jej leczenie i rehabilitację na specjalne konto Fundacji: 61 1090 2590 0000 0001 2386 6541 (z dopiskiem RACIBÓRZ), które można znaleźć także na stronie www.spartaniedzieciom.org lub wrzucić datki do dwóch oficjalnych puszek przekazanych przez Spartan, dostępnych na początek w siedzibie RAFAKO S.A. oraz Urzędzie Miasta Racibórz. Informacja o kolejnych miejscach, gdzie pieniądze będą zbierane do specjalnych puszek będzie podawana na oficjalnym fanpage I RAFAKO Półmaraton Racibórz. Co więcej, na portalu allegro.pl Fundacja poprowadzi aukcję charytatywną 1. numeru startowego, z której dochód w całości zostanie przekazany na pomoc Magdzie. Licytacja ruszy 28 lipca i potrawa do 11 sierpnia br.

Autor: Justyna Korzeniak, Adventure Media

***
I RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę 30 sierpnia 2015 roku. Zawodnicy do pokonania będę mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków.
Szczegóły dotyczące I RAFAKO Półmaraton Racibórz znajdują się na stronie internetowej: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/polmaraton.html

***
KONTAKT:
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70